1.12.20

В "Слуге народа" объяснили, почему провалилась реформа ЖКХ

В Украине реформа сферы жилищно-коммунального хозяйства (ЖКХ), которая проводилась несколько лет, по факту провалилась.

Об этом рассказала глава подкомитета по вопросам развития конкуренции и равных условий для бизнеса Комитета Верховной Рады по вопросам экономического развития Людмила Буймистер (фракция “Слуга народа”).

Она пояснила, что главной целью реформы было создание рынка коммунальных услуг, но достичь этого не удалось.

“Де факто реформа провалена, потому что философия, которая закладывалась в реформу рынка коммунальных услуг, это то, чтобы появился сам этот рынок. Рынок у нас не появился, и есть очень много несовершенных механизмов, о которых можно спросить директора какого угодно ЖЭКа или ОСМД, – механизмов, которые не просто не дают этому рынку развиваться”, – считает Буймистер.

По ее словам, во фракции подготовили законодательные изменения в закон о рынке жилищно-коммунальных услуг, чтобы урегулировать спорные вопросы.

“У нас, например, не определен статус некоторых активов, которые находятся внутри дома, или сетей, которые подходят к дому. Кто за них должен отвечать, кто должен платить? Почему, например, жители многоквартирных домов должны платить за придомовую территорию, которая им не принадлежит? Все эти вопросы остались без решения, но хуже того, что в тарифах они каким-то образом отражены. Поэтому люди оплачивают, не понимая даже как это проконтролировать”, – пояснила Буймистер.

* * *

«СВЖУ» з'ясувала, як ставляться до реформи "осббізації" українці і чому не хочуть створювати ОСББ, а також дізналася, які проблеми діяльності ОСББ хвилюють мешканців будинків.

  • ОСББ не має стосунку до сумісної власності (будинку) і представляє лише співвласників квартир.
  • ОСББ не є ефективною формою управління будинком, це взагалі незрозуміла форма зв своєю суттю і призначенням. Наприклад, ОСББ не є господарюючим суб'єктом.
  • Будинок це складний інженерний об'єкт, який потребує кваліфікованої експлуатації та професійного технічного обслуговування - ОСББ нездатне цього забезпечити.
  • ОСББ не несе відповідальності ні за що: ні за технічний стан будинку ні за безпеку проживання в ньому.
  • Некомпетентність та безвідповідальність голів ОСББ. Люди не вірять головам ОСББ. У членів ОСББ немає механізмів захисту від свавілля, контролю голів ОСББ та вливу на них. У випадку зловживань або крадійства - голови ОСББ залишаються безкарними.
  • Внески на утримання будинків мають примусовий характер, ніхто не звітує за їх використання і не несе відповідальності. Немає договірної послуги - немає відповідальності і якості.
  • ОСББ не здатне вирішити серйозних проблем будинку.
  • Люди не хочуть витрачати час на збори і вирішувати "колгоспом" проблеми ЖКГ і займатись "самозабезпеченням" - вони хочуть заплатити за тарифом і отримати якісну послугу.
  • Немає відшкодування пільг та субсидій на оплату "внесків". Внески не є послугою.
  • Загальний досвід діяльності ОСББ в Україні має негативний характер і свідчить про те що вони не працюють. Поодинокі випадки їх "успішної" діяльності лише підтверджують це правило.