26.4.19


Верховна Рада України заборонила громадянам облаштовувати малі домашні сонячні електростанції на землі, затвердивши закон про «зелені» аукціони (№ 8449-д).
Про це на своїй сторінці в Facebook написав член команди майбутнього Президента Володимира Зеленського Андрій Герус, як повідомила Спілка власників житла України.
Під час розгляду законопроекту зазначену правку було відхилено, проте в. о. голови Комітету ВР з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський напередодні голосування знову виніс її на розгляд, і парламент усе ж затвердив її.
“На сьогодні близько 10 тис. українських сімей побудували такі домашні СЕС. Ще десятки тисяч або розглядали таку ідею, або почали будівництво. Найбільше постраждають ті, хто вже почали. Адже заборона вступає в дію негайно, з моменту опублікування закону. Це втрачені тисячі і десятки тисяч доларів для таких українців, які заплатили аванси. І для багатьох це серйозні гроші”, – зазначив Герус.
Також Герус додав, що від такої несподіванки закриються сотні невеликих фірм, бізнесом яких було будувати ці дрібні СЕС.
“Звичайно, дрібні СЕС можна було регулювати: а) дозволяти будувати тільки, якщо є житловий будинок з споживанням, б) знизити тариф на 10-20%, але дозволяти будуватися тощо. Але вирішили зробити повну заборону негайно”, – додав Герус.
Проте Герус звернув увагу, що цей же закон дозволяє і далі до 2020 року будувати непотрібні нашій енергетиці гігантські сонячні станції на півдні України за “зеленим” тарифом в три рази більшим, ніж у Німеччині.
“Лідером таких будов є ДТЕК Ріната Ахметова, який планує до кінця року побудувати кілька сотень МВт потужностей, отримати цей високий “зелений тариф” (5,4 грн) і працювати з ним до 2030 року”, – зазначив Герус.
Крім того, він додав, що якби Зеленський вже мав відповідні повноваження, він би йому рекомендував на користь середньому класу ветувати закон і повернути його в Раду зі своїми зауваженнями.
“Як вчинить Порошенко, — не знаю, але оптимізму не відчуваю. Немає чарівної кнопки, коли Україна стане європейською державою з міцним середнім класом. Це тисячі таких рішень, які роблять міцнішими або середній клас, або олігархів”, – підсумував Герус.
На сьогодні тариф на відпуск електроенергії в оптовий ринок для «домашніх» СЕС (їхня потужність – до 30 кВт, розміщення – без обмежень) становить 18 євроцентів, з наступного року він знизиться на 10%.
Як зазначив енергетичний експерт, співзасновник громадської організації Greencubator Андрій Зінченко, заборона встановлення домашніх наземних станцій на практиці призведе до того, що мало хто з українців зможе поставити СЕС більше ніж 10 кВт, оскільки на дахах не поміститься об’єкт більшої потужності.
На його думку, ситуації, коли деякі підприємці маніпулятивно встановлюють цілі «гірлянди» домашніх СЕС у покинутих селах, необхідно врегулювати іншим способом, а не забороною встановлювати всім домогосподарствам наземні сонячні панелі.

19.4.19



На засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу депутати розглянули можливість для ОСББ та ЖБК перевіряти точність нарахування тарифів за утримання будинку та прибудинкової території.
Про це повідомили на сайті Спілки власників житла України.
Відповідними повноваженнями планують наділити комунальне підприємство «Головний інформаційно-обчислювальний центр».
«Ми розуміємо, що у киян є запит на дану послугу. Адже, коли люди створюють ОСББ і обирають собі управителя чи керуючу компанію, вони повинні розуміти як їм нараховують тарифи за утримання будинку і прибудинкової території. Скільки реально має коштувати один метр квадратний: 5, 6 чи 9 гривень. Для того аби зникли ці питання і сумніви постійна комісії Київради з питань ЖКГ пропонує наділити комунальне підприємство «Головний інформаційно-обчислювальний центр» консультативно-дорадчою функцією. В ГІОЦі є відповідне програмне забезпечення, вони можуть за запитом ОСББ чи ЖБК порахувати реальну ціну квадратного метра вашого будинку», – пояснив секретар постійної комісії Київради з питань ЖКГ Олег Костюшко.
За його словами, це не буде «істина останньої інстанції», але лише консультація, від якої можна відштовхуватися.
Депутати профільної комісії уже створили робочу групу, яка займеться напрацюванням даного механізму.
Нагадаємо, що Спілка власників житла України виграла суд щодо скасування розпорядження КМДА про підвищення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій. 
При цьому, встановленими у судовому рішенні фактами було наочно продемонстровано «стандартну» для значної більшості міст незадовільну та неприпустиму ситуацію: практично всі будинки не мають належної та актуальної технічної документації; всі без виключення будинки не мають визначених згідно до вимог законодавства прибудинкових територій, за яку незаконно і безпідставно сплачують споживачі; тарифи не мають належного економічного обґрунтування та структури.
На підставі вказаного, нещодавно керуючі компанії Дарницького та Деснянського району зобов’язали здійснити перерахунок.
Також у лютому-березні 2019 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві у керуючих компаніях з обслуговування житлового фонду Голосіївського та Дніпровського районів м. Києва були виявлені нарахування плати за послугу без затвердженого тарифу та інші порушення законодавства.
Перед цим у керуючій компанії Оболонського району були виявлені багатомільйонні порушення.